Formateur Elio Di Rupo en de vertegenwoordigers van CD&V, PS, Open Vld, sp.a, MR en cdH hebben woensdagavond rond 21 uur de regeringsonderhandelingen afgerond.
Donderdagnamiddag lezen ze het ontwerp-regeerakkoord nog eens na en wanneer dit rond is, staat niets een nieuwe federale regering nog in de weg. Indien alles goed verloopt, is er volgende maandag - op dag 541 na de verkiezingen van juni vorig jaar - een nieuwe federale bewindsploeg.
De onderhandelaars sloten eerder op de dag al een reeks akkoorden over onder meer een strengere regulering van de banken en financiële sector, consumentenbescherming, het stimuleren van de koopkracht en een aantal dossiers inzake veiligheid en justitie. Wat dit laatste betreft kwamen de toekomstige regeringspartijen overeen dat de wet-Lejeune voor zeer zware misdrijven wordt verstrengd.
Nadien regelden ze nog een aantal kleinere dingen. Over de uitvoering van de financieringswet, het aantal ministerposten en de verdeling van de portefeuilles werd volgens een onderhandelaar nog niet gepraat. Rond 21 uur zat de laatste onderhandelingsdag erop.
Donderdag wordt de ontwerptekst van 185 bladzijden een laatste keer onder de loep genomen. De zes partijen krijgen de definitieve tekst in de voormiddag in de bus. De zogenaamde sherpa's, de specialisten van de verschillende partijen, nemen die dan eerst door. Om 15 uur komt de centrale onderhandelingsgroep - met de formateur en de zes onderhandelaars van de zes partijen - een laatste keer plenair samen om definitief het licht op groen te zetten voor de regering-Di Rupo I.
Woensdagavond wilden de toponderhandelaars officieel nog geen verklaringen afleggen. Dat gebeurt pas donderdag, wanneer alles in kannen en kruiken is. De Vlaamse partijen die deel gaan uitmaken van de nieuwe federale regering - CD&V, sp.a en Open Vld - congresseren zaterdag en zondag. Daar zullen ze dan het licht op groen zetten voor regeringsdeelname.