De presentator van Top Gear, Jeremy Clarkson, geeft vaak een wel zeer ongezouten mening over de dingen des levens. Toen hij dat deed over de Britse staking van afgelopen woensdag, ging hij volgens velen een brug te ver.
In Top Gear maakt hij niet zelden de wagens waarmee hij rijdt met de grond gelijk. Dat kan, dat mag. Zijn ‘grapje’ over kanker enkele maanden geleden werd al minder gesmaakt. Maar dat hij eerder deze week over de Britse stakers zei: “Ik zou ze allemaal neergeschoten hebben, voor de ogen van hun familie. Hoe durven ze staken wanneer ze een gegarandeerd pensioen hebben terwijl er ook mensen zijn die moeten werken”, dat schoot bij vele Britten in het verkeerde keelgat. Bij BBC dacht men aanvankelijk niet dat Jeremy iemand tegen de borst stootte: het studiopubliek lachte immers smakelijk om de opmerking. Over zijn uitspraak over de treinen had men dat dan wel weer gedaan. Clarkson zei in datzelfde programma: “Met de trein geraak ik nooit in Londen, die stopt altijd vroeger. Meestal omdat er iemand voor is gesprongen. Ik begrijp niet goed waarom die treinen dan stoppen, dat heeft toch geen zin? Dat zal die mensen echt niet beter maken.
Toch kreeg de omroep een slordige vijfduizend klachten binnen. BBC bood onmiddellijk zijn excuses aan voor deze uitspraak.
Er waren mensen die zeiden dat Jeremy Clarkson zelf zou moeten geëxecuteerd worden vanwege deze uitspraak, maar het was niet enkel Jan in de straat die vond dat de presentator over de schreef ging. Zo liet de Britse premier weten dat ‘Jeremy wel zeer dom is zoiets te zeggen’. Maar de vakbondsleider Dave Prentis is helemaal pissed off. Die is van mening dat BBC Jeremy moet ontslaan. Hij is zelfs van plan om de nodige stappen te ondernemen tegen Jeremy én de BBC, want ‘nederige excuses volstaan niet’.
Ook Jeremy Clarkson bood zijn excuses aan, al was dat niet helemaal vrijwillig. Hij gaf vooral de boodschap, dat het niet de bedoeling is dat zijn opmerkingen in de One Show ernstig genomen worden. Onderstaand filmpje komt uit het BBC-nieuws. (SL)