De Liga voor Mensenrechten wil niet dat minister van Justitie Annemie Turtelboom (Open Vld) een remgeld invoert voor de gratis rechtsbijstand. Dat idee druist in tegen de Grondwet die rechtshulp voor de armen als sociaal grondrecht garandeert, meent de Liga.
In het gerechtelijk jaar 2010-2011 kregen 256.334 armen een gratis advocaat. De gratis rechtsbijstand kost momenteel zo'n 80 miljoen euro en in het eerste decennium van deze eeuw steeg hij vier keer zo snel als de inflatie.
Turtelboom wil nu de kosten van de rechtsbijstand beperken, mede omdat er nogal wat misbruik is in de vreemdelingensector. Die tekent voor een vierde van de gratis rechtsbijstand. Zo wil Turtelboom een remgeld invoeren om de consumptie af te remmen. De arme zou dan in ieder geval een bepaald bedrag (bv. 10 euro) moeten betalen. Haar voorstellen komen morgen op de ministerraad.
Habbekrats
Maar dat ziet de Liga niet zitten. De mensenrechtenorganisatie wil geen remgeld en geen bezuinigingen op de rechtsbijstand. "Vergeleken met andere Europese landen, zoals Groot Brittannië en Nederland, besteedt de Belgische overheid maar een habbekrats aan juridische hulp. In Nederland komt bijna de helft van de bevolking voor gesubsidieerde rechtsbijstand in aanmerking. Dat is grofweg tweemaal zoveel als in België", zo luidt het.
De Liga wil eerst een wetenschappelijk onderzoek vooraleer op de rechtsbijstand te bezuinigen. Nu is het voorstel van Turtelboom "natte vingerwerk".
JDW
Archiefbeeld Belga






Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties