Staatshervormer Di Rupo heeft ervoor gezorgd dat de regio’s de volle honderd procent bevoegdheid krijgt in sommige zaken, maar slechts negentig procent van de centjes. Bart De Wever is niet echt happy.
“Vlaanderen is serieus gerold”, dat wist hij in ‘De Ochtend’ op Radio 1 te vertellen. “We hadden beter de schulden blijven opstapelen, zoals in Brussel. Vlaanderen kan dubbel saneren en Brussel krijgt een zak geld. Het zijn altijd dezelfden die de factuur betalen.”
Uiteraard is de burgemeester van de koekenstad wel blij met de bevoegdheden die Vlaanderen krijgt. “Maar er zal wel moeten bespaard worden op de nieuwe bevoegdheden zoals de ouderenzorg.”
Van fiscale autonomie is volgens hem geen sprake: “De overheid bepaald de belastbare basis en de tarieven voor de personenbelasting en ze int de belasting. Dan krijgt Vlaanderen een dotatie: dat heeft niks met fiscale autonomie te maken.”
Dan ging het ook nog over de verkiezingen die er volgend jaar zitten aan te komen. Al die kritiek van andere partijen: hij is dat beu. “Er wordt een sfeer van één tegen allen gecreëerd. Andere partijen praten constant over ons.”
Al hoeft dat niet altijd negatief te zijn natuurlijk. Volgens Bart krijgen we volgend jaar ofwel een ‘regering Di Rupo II’, ofwel een kartel met CD&V. “Minister-president Kris Peeters is zeker niet mijn grootste tegenstander: er zijn grote overeenkomsten in de twee partijprogramma’s. We zouden samen knappe dingen kunnen realiseren.”
De Wever zet de deur op een kier naar een nieuw kartel met CD&V. "Ik zie in Kris Peeters niet meteen een grote tegenstander," zegt De Wever. "Ik denk dat de meeste CD&V'ers nog steeds geloven dat de boodschap die het kartel van CD&V en NV-A gebracht heeft, de juiste was. En ik zou nog altijd de handen in elkaar willen slaan. [...] Ik zie mij niet als grote tegenstander van Kris Peeters. Integendeel. Ik denk dat we samen voor Vlaanderen geweldige dingen zouden kunnen realiseren als we de handen in elkaar slaan, maar dat wordt natuurlijk de uitdaging. Is men daar nog toe in staat of gaat men met de traditionele partijen verder en maakt men een regering Di Rupo II, en een meerderheid in Vlaanderen is niet meer nodig om een regering te vormen."
Of Kris Peeters dat ziet zitten weten we voorlopig nog niet: hij bleef voorlopig onbereikbaar voor commentaar. Misschien was hij nog een nieuw hemd of een andere plastron aan het kiezen. (SL)
Herbeluister het volledige interview hier.










Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties