Koning betaalt stuk energiefactuur met eigen dotatie News
Koning betaalt stuk energiefactuur met eigen dotatie
News

Koning betaalt stuk energiefactuur met eigen dotatie

Net als vorig jaar zal koning Albert II de indexatie van de civiele lijst aanwenden voor de betaling van energiefacturen om zo bij te dragen aan de besparingen van de federale regering.

Dat heeft staatssecretaris bevoegd voor de Regie der Gebouwen Servais Verherstraeten dinsdag in de Kamer aangekondigd. De koning wilde in 2012 op die manier vrijwillig zijn steentje bijdragen om de economische crisis te bedwingen. Hij zal dat ook dit jaar doen.

De civiele lijst vormt de dotatie aan de koning. Hij wordt voor de volledige regeerperiode vastgelegd, zoals artikel 89 van de Grondwet voorschrijft, en elk jaar geïndexeerd. Wanneer de koning wil afzien van de indexering, kan hij dat enkel op eigen initiatief. Begin vorig jaar kondigde onze vorst aan zijn steentje bij te willen dragen aan de besparingsmaatregelen van de regering.

Koning betaalt

Kamerlid Theo Francken (N-VA) wilde in de bevoegde Kamercommissie van de CD&V-staatssecretaris te weten komen in welke mate de koning aan zijn belofte tegemoet was gekomen en of hij die inspanning ook de komende jaren zou leveren. Verherstraeten liet horen dat de indexatie voor 2012 167.000 euro bedroeg. Dat bedrag zou dit jaar minstens verdubbelen, maar het zal volledig worden aangewend voor de betaling van energiefacturen.

Die rekeningen zouden normaliter door de Regie der Gebouwen worden gedragen. "Wat de desgevallende besparingen betreft in 2014, verwacht ik dat de koning andermaal zijn verantwoordelijkheid zal nemen". De staatssecretaris bevestigde overigens de cijfers over de investeringen van de Regie der Gebouwen in de koninklijke domeinen: 29,5 miljoen euro tussen 2008 en 2012, of gemiddeld 5,9 miljoen per jaar.

Onderhoud gebouwen

Voor het jaar 2012 bedroeg de investering slechts 3,2 miljoen. Voor het jaar 2013 wordt nog 3,1 miljoen vastgelegd. "Ook voor het onderhoud, de renovatie en de veiligheid van de koninklijke domeinen, wordt de tering naar de nering gezet", lichtte Verherstraeten toe.

Hij breekt er overigens een lans voor dat de uitgaven ten behoeve van de monarchie die momenteel verspreid zitten over verschillende begrotingen (de Regie, Defensie, Politie, Binnenlandse en Buitenlandse Zaken) zouden worden samengebracht in een enkel begrotingsprogramma. Dat kan de transparantie enkel maar ten goede komen, besloot Verherstraeten.

Belga Archiefoto

0 claps
0 bezoekers

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties