Minister Rob Beenders staat voor een stevige uitdaging: tegen 2029 moet hij 600 miljoen euro aan openstaande boetes en verbeurdverklaard vermogen sneller innen. Een recordaantal overtredingen in de horeca, carwashes en schoonmaaksector maakte duidelijk dat “ze vaak met niets in orde zijn”. Beenders, bevoegd voor Sociale Fraudebestrijding, wil daarom niet alleen vaststellingen doen, maar ook echt doorpakken. “We laten het niet bij vaststellingen. Er moet ook effectief geïnd worden”, benadrukt hij in Het Nieuwsblad.
Samenwerking Justitie en Financiën
Een nieuw akkoord tussen het Openbaar Ministerie en de FOD Financiën moet de inning van boetes en verbeurdverklaringen aanzienlijk versnellen. Door vaste contactpunten, efficiëntere werkprocessen en een digitale gegevensuitwisseling moeten schulddossiers sneller worden afgehandeld. Alleen al in 2024 ging het om 8.350 dossiers, samen goed voor 441 miljoen euro.
Via derdenbeslag kan bovendien rechtstreeks op het loon van wanbetalers worden ingegrepen – een maatregel die vorig jaar al 1,1 miljoen keer werd toegepast. Beenders benadrukt dat dit gebeurt met oog voor rechtvaardigheid: “Dit is geen willekeur, maar een rechtvaardige uitvoering van opgelegde sancties.”
Extra inspecteurs en flitscontroles
Om fraude sneller en efficiënter op te sporen, komen er 300 bijkomende sociale inspecteurs. Zij zullen zich vooral richten op risicosectoren en gerichte flitscontroles uitvoeren. Volgens Beenders is dit een noodzakelijke stap om eerlijke concurrentie te garanderen: “Het is een investering in rechtszekerheid. Werkgevers doen er goed aan hun administratie op orde te brengen en tijdig samen te werken met de inspectiediensten.”
Structurele hervorming
De minister wil de hervorming structureel inbedden en inzetten op een volledig digitale gegevensstroom tussen Justitie en Financiën. Dat moet ervoor zorgen dat boetes sneller én consequenter worden geïnd. Beenders ziet de hervorming breder dan enkel een financiële operatie. “Het gaat niet alleen om geld, maar om vertrouwen in de rechtsstaat.” Met zijn plan wil hij de doelstelling van 600 miljoen euro inhaalopbrengsten haalbaar maken.
(Bron: Het Nieuwsblad - Intropic: screen grab YouTube)
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties